Instagram'da Takipçi Sayısını Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Instagram'da Takipçi Sayısını Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Instagram'da Takipçi Sayısını Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Sosyal medya, dijital pazarlama açısından güçlü bir platform. En önemli sosyal medya platformlarından biri de Instagram. Bir milyardan fazla aylık aktif kullanıcısıyla, bu sosyal medya devi göz ardı edilemez. Her kullanıcının temel sorusu; Instagram' da Takipçi Sayısını Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır? 

Instagram, görsel odaklı bir sosyal medya platformudur. Kullanıcılar Instagram' ı, sevdikleri markalarla etkileşime geçmek ve günlük yaşamlarından anlık kareler paylaşmak için kullanmaktadırlar. Bununla birlikte gün geçtikçe alışveriş yapmak da popüler hale gelmektedir. Instagram takipçisini artırmak sadece hesap açmak ve takipçilerin gelmesini beklemek değildir. Burada strateji, yaratıcılık ve derinlemesine bir analize ihtiyaç duyuluyor. 

Instagram Kullanma Nedeninizi Belirleyin

Instagram' da başarılı olmanın ilk adımı, hedeflerinizi belirlemektir. Instagram' ı neden kullanmak istediğinizi belirleyin. Hedefler, Instagram stratejinizi şekillendirmenize yardımcı olacaktır. Hedefleriniz, marka bilinirliğini artırma, takipçi kazanma veya onlarla daha derin bağ kurmak olabilir. 

Instagram Hesabınızı Optimize Edin

Instagram profiliniz, potansiyel takipçiler üzerindeki ilk izlenimdir. En önemli kısım biyografi bölümüdür. Hesabınızı optimize ederek iyi bir izlenim bırakın. Belirgin bir profil resmi kullanın ve açık tanımlanmış bir biyografi oluşturun. Biyografiniz kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve neden takip edilmeniz gerektiğini anlatmalıdır. Profilinizin daha keşfedilebilir olması için uygun anahtar kelimeler kullanın. 

Görsel Estetiğinizi Belirleyin

Instagram, görsel bir platformdur. Bu nedenle, markanızı yansıtan bir görsel estetik belirleyin. Renk paletiniz, filtreleriniz ve yazı tipleriniz, markanızın kişiliğini ve tonunu yansıtmalı. Görsel estetiğiniz, markanızın kişiliğini ve değerlerini sunmalı.

Tutarlı İçerik Yayınlayın

Instagram’ da tutarlılık anahtardır. Instagram’ da başarının anahtarı, tutarlı ve kaliteli içerik yayınlamaktır. Takipçilerinizin ne zaman yeni içerik bekleyeceğini bilmesini sağlayın. Gönderileri önceden planlamak ve tutarlı bir şekilde gönderi yapmak için bir içerik takvimi oluşturun.

Etkileşimde Bulunun

Instagram’ da etkileşim çok önemlidir. Gönderilerinizdeki yorumlara yanıt verin. Takipçilerinizin içeriğiyle etkileşimde bulunun. Etkileşimde bulunmak görünürlüğünüzü artırmakla kalmaz, aynı zamanda markanız etrafında bir topluluk oluşturmanıza da yardımcı olur.

Sahte Instagram Takipçilerinden Kaçının

Takipçi sayınızı hızla artırmak için takipçi satın almak cazip gelebilir. Bu yöntem doğru bir strateji değildir. Sahte takipçiler içeriğinizle etkileşimde bulunmaz. Sahte takipçiler, botlar etkileşim oranınızı ve güvenilirliğinizi olumsuz etkileyebilir. 

Takipçilerin Görmek İstediği İçerikleri Paylaşın

Instagram takipçilerine görmek istedikleri içerikleri sunmak gerçekten önemlidir. Instagram analitik aracını kullanarak gönderilerinize ilişkin istatistiksel bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde takipçilerin ilgi gösterdikleri içerikleri belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz içeriklere benzer içerikler hazırlamalısınız. Unutmayın, kalite niceliğin önündedir. İlgisiz ama çok sayıda içerik hazırlamak sonuç vermeyecektir. Daha az sıklıkla ama takipçilerin seveceği yüksek kaliteli içeriklerin sunulması önemlidir. 

Takipçilerinizle Sohbet Edin

Sadece gönderi paylaşmak yeterli değildir. Yorumlara ve DM' lere yanıt vererek takipçileriniz ile iletişime geçin. Takipçilere sorular ve anketler sunarak etkileşimde bulunun.

Etiketler Kullanın

Etiketler yani Hashtagler, Instagram’ da görünürlüğünüzü artırmanın etkili bir yolu. Ancak çok fazla etikette kullanmak bir yarar sağlamayacaktır. Potansiyel takipçilere ulaşmak için ilgili etiketleri kullanın. En popüler etiketleri kullanmaktan kaçının. Hedef kitleniz için güncel ve daha az paylaşımı yapılmış etiketleri tercih edin. 

Instagram'da Takipçi Sayısını Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Organik Şekilde Hızlı Takipçi Nasıl Kazanılır? | Instagram 

Organik yani gerçek takipçiler, Instagram hesaplarını aktif olarak kullanan gerçek kişilerdir. Bu takipçiler, markanızla ve paylaştığınız içeriklerle gerçek zamanlı etkileşimde bulunurlar.

Bot takipçiler ise, genellikle takipçi sayısını artırmak amacıyla otomatik oluşturulan hesaplardır. Bu tür takipçiler, sayısal olarak var olmalarına rağmen etkileşime girmezler. Markanızla veya paylaştığınız içeriklerle etkileşime girmeyen bu hesapları kullanmak doğru seçim değildir. 

Organik Şekilde Hızlı Takipçi Nasıl Kazanılır? | Instagram

Organik takipçi, markanızı kendi isteğiyle takip eden, paylaştığınız içerikleri beğenen, yorum yapan gerçek takipçilerdir. Gerçek ve organik takipçiler Instagram hesabınıza değer katar. Bot takipçilerin genellikle bu tür bir katkısı olmaz.

Instagram’ da gerçek ve organik takipçi elde etmek için çeşitli stratejiler mevcut. Kullanıcı adınızdan profil düzenlemeye, içerik türlerinden reklam faaliyetlerine kadar her ayrıntı oldukça önemli. Gerçek kullanıcılara güven sağlama takipçi kazanmanızı kolaylaştırır. 

Organik takipçi kazanma stratejilerini aşağıdaki başlıklarla özetleyebiliriz. 

 • Doğru kullanıcı adı seçin
 • Profil resminizde marka logonuzu kullanın
 • Biyografinizi güncel tutun
 • Paylaşımlarda kullanıcıyı harekete geçirecek kelimeleri kullanın
 • İçerik ve paylaşım takvimi hazırlayın
 • Düzenli olarak paylaşım yapın
 • Çarşamba ve Pazar günleri içerik paylaşmaya özen gösterin
 • Instagram sponsorlu reklam verin
 • Influencer reklamlarını kullanın
 • Çekiliş düzenleyin
 • Sorular sorun
 • Instagram reels videoları paylaşmaya özen gösterin
 • Instagram hikâyelerine önem verin 
 • İlgi çekici başlık ve konular seçin
 • İçerik kalitesini önemseyin
 • Paylaşımlarınıza lokasyon (yer) bilgisi ekleyin

Instagram Gönderileri Nasıl Daha Fazla Beğeni Alır?

Yukarıda bahsettiğimiz tüm konuların daha fazla beğeni alma üzerinde doğrudan bir etkisi var. 

Instagram’ da paylaşım yaparken kendi tarzınızı, hareket biçiminizi belirlemelisiniz. Instagram kullanım biçiminiz sizi farklı kılacaktır.
Instagram algoritması güncelliğe öncelik verir. Takipçileriniz çevrimiçiyken paylaşım yapmak çok önemli. "En iyi günde" "en iyi" zaman gibi belirgin bir eğilim var mı? Takipçileriniz çevrimiçi olduğunda paylaşım yapmalısınız. Bunun içinde bir içerik paylaşım analizi ve stratejisine ihtiyaç duyulmaktadır. 

En iyi günde, en iyi zaman. Insatgram paylaşım gün ve saatleri.

İmaj: Hootsuite

Profesyonel Instagram Hesap Yönetimi

Instagram’ da özgün ve farklı olmak, rakiplerinizden bir adım öne çıkmak için önemlidir. Instagram yönetiminde her detay önemlidir. Seçtiğiniz görseller, hazırladığınız metinler ve uygun etiketler bir bütünsellik oluşturmalıdır. 

Profesyonel Instagram yönetimi konusunda, profesyonel destek almanızı öneriyoruz. 

En iyi şekilde Instagram hesabınızı biz yönetelim! 

Instagram hesabınızı profesyonel şekilde yönetmek için ASSA Digital & Creative ile birlikte çalışabilirsiniz! 

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Kaynak: The Best Time to Post on Instagram in 2023 | Hootsuite