Sosyal Medyada Satış Yapmak İçin Neler Yapılmalıdır? | 2024

Sosyal Medyada Satış Yapmak İçin Neler Yapılmalıdır? | 2024

Sosyal Medyada Satış Yapmak İçin Neler Yapılmalıdır? | 2024

Sosyal medya bir pazarlama kanalı olarak vazgeçilmez konumda. İşletmelerin büyük bir bölümü, marka bilinirliklerini artırmak ve satış yapmak için sosyal medyayı kullanıyor. Siz sosyal medyada satış yapmak için neler yapmalısınız? Blog yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız. Ayrıca en uygun sosyal medya pazarlama stratejisinin nasıl oluşturacağımızı tartışacağız, bu şekilde başarılı bir sosyal medya yönetimi hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Sosyal medya, dijital pazarlama kanalı olarak yüksek bir potansiyele sahip. Sosyal medya, hedef kitleye daha kolay erişim, marka tanıtımı ve ürün satışı için pek çok imkân sunmakta. 

Sosyal medyada satış yapmanın ve başarılı olmanın bazı önemli adımları var. Ebetteki ilk ve en önemli adımı dikkatli bir planlama yapmak. Sonraki adım ise hedef kitle belirlemeden geçiyor. Kimlere ulaşmak istediğiniz ve ne tür içeriklerle ilgilendiklerini bilmeniz önemli. Bu planlama süreci bütünsel olarak, amaçlarınızı, stratejilerinizi ve hangi yöntemlerle hedeflerinize ulaşmayı planladığınızı içermeli. 

Kullanmayı planladığınız her platform için ayrı ayrı pazarlama stratejileri oluşturmalısınız. Temel olarak sosyal medya pazarlama sürecini sizler için başlıklar halinde özetledik. 

Marka Kimliği ve İletişim Dilini Belirleme

Sosyal medyada satış yapmak istiyorsanız, markanızın bir kimliği, kişiliği, imajı, öyküsü ve özgün dili olmalı. Unutmayalım marka kimliği, markanızın kişiliğini ve değerlerini yansıtır. Kimliğiniz, müşterilerin markanızla nasıl bir ilişki kurduğunu ve rakiplerinizden nasıl ayırt edildiğini belirler. 

Marka iletişim dili, tonu ve stili, markanızın kişiliğini yansıtan iletişim biçimidir. Markanızın müşterilerle nasıl konuştuğu, nasıl bir dil kullandığı ve hangi tonu benimsediği pazarlama iletişiminin ana konusudur. İletişim diliniz, marka kimliğinize uygun olmalıdır. Kullandığınız dilin tüm sosyal medya platformlarında bir tutarlılık göstermesi gerekiyor. Markanızın tüm sosyal medya platformlarında aynı şeyi aynı ses tonuyla söylemesi oldukça önemli. Marka dilinizin tek sesli olmasını sağlamasınız. 

Rakip ve Pazar Analizi Yapın

Sosyal medyada satış yapmaya başlamadan önce rakip analizi yapmanız oldukça önemli. Rakip analizi yaparken diğer markalardan nasıl farklılaşacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Özellikle rakip markaların, dijital satış taktikleri belirlenmeli. Rakipleriniz karşısında, “Niçin markam tercih edilmeli?" sorusuna cevaplar oluşturabiliyorsanız, doğru bir adım atmışsınız demektir. 

Hedef Kitlenizi Belirleyin ve Analiz Edin

Satış yapmak için öncelikle hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Onları daha iyi anlamak için detaylı analizler yapmalı, bilgi toplamalısınız. Müşterilerin demografik bilgileri, ilgi alanları, davranış ve alışkanlıklarına ilişkin önsel bilgi daha sistemli bir strateji oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.  Hedef kitlenizi belirlemek, kim olduklarını ve ne istediklerini bilmek demektir. Bu bilgiler, hangi sosyal medya kanallarına odaklanmanız konusunda yardımcı olacaktır. Ne tür içerikler ve ne zaman paylaşım yapmanız gerektiği hedef kitle analizi ile belirlenmelidir.  

hedef kitlenizin olduğu yerde olun!

Sosyal Medyada Satış Yapmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Sosyal Medya Satışı İçin Günümüzde En Çok Uygulanan Stratejiler 

Sosyal medyada satış yapmanın bazı temel stratejileri var. Bu stratejiler, markanın, ürünlerin ve hizmetlerin en etkili şekilde tanıtımına odaklanmalıdır. 

Bilgi İçeren ve İnteraktif İçerik Oluşturma

Sosyal medyada satış yapmanın önemli bir unsuru etkili içerik stratejisi oluşturmaktır. İçeriğin marka kimliğini ve rengini yansıttığından emin olun. Özgün ve yaratıcı içerikler marka kimliğinizi güçlendirecektir. Her zaman daha kaliteli içerik oluşturmayı hedefleyerek, bilgi içeren ve benzersiz içerikler sunmalısınız.  İçerikleriniz, blog yazıları, video içerikleri, infografikler, canlı yayınlar veya etkileşimli içerikler olabilir. İçeriğin amacı, müşterilere ürünler veya hizmetler hakkında bilgi sağlamak ve satın alma kararını desteklemektir. Bu nedenle içerikler, hedef kitlenin ilgisini çekecek ve etkileşime girecek şekilde olmalıdır. 

Doğru Zamanda Paylaşım 

Doğru zamanlama, sosyal medyada iletişim için kritik bir faktör. İçeriklerinizi, hedef kitlenizin en aktif olduğu zamanlarda paylaşmalısınız. Doğru zamanlama içeriğinizin daha fazla görünürlük ve etkileşim elde etmesini sağlayacaktır. İdeal paylaşım zamanınızı belirlemek için sosyal medya analitiklerini kullanabilirsiniz.

Etkileşimi Teşvik Edin

Sosyal medyada satın alma davranışını belirlemek için etkileşim oldukça önemli. Takipçilerinizle etkileşime geçmek doğru bir pazarlama adımıdır. Yorumlara cevap vermek, soruları yanıtlamak ve kullanıcıların katılımını artırmak satış potansiyelini artırır. Doğru etkileşim, tüketicilerin markanızla daha derin bir bağ kurmasını sağlar ve markanızın güvenirlik düzeyini güçlendirir. 

Influencer Pazarlamasını Değerlendirin

Influencer pazarlaması, sosyal medyada satış yapmanın etkili bir yolu. Influencer 'lar bildiğimiz gibi geniş ve etkileşimli takipçi kitlesi olan kişiler. Bir influencer aracılığıyla ürün veya hizmetinizi hedef kitlenize sunabilirsiniz. Influencer' ların güvenirliği ve etkileşimi yüksek olduğundan, satışları artırmada pozitif bir etkisi olacaktır.  

Sosyal Medya Reklamlarını Kullanın 

Sosyal medya reklamları, hedef kitlenize doğrudan ulaşmanın etkili bir yoludur. Platformların reklam seçeneklerini kullanarak hedef kitlenize doğrudan ulaşabilirsiniz. Ürün veya hizmetlerinizi kolayca tanıtabilir, hedeflenmiş reklam grupları oluşturarak, markanızın daha doğru kişilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Sosyal medya reklamları dönüşüm oranlarınızı artıracak bir etki gösterir. Ayrıca geleneksel reklam kampanyalarının aksine daha düşük maliyet ve daha hızlı geri dönüş potansiyeline sahiptir. 

Hangi Sosyal Medya Platformları Satış İçin Daha Uygun?

Her sosyal medya platformu, kendi özgünlükleri ve kullanıcı profilleri nedeniyle farklılaşmaktadır. Markanız için en uygun sosyal medya platformunu belirlemelisiniz. Yukarıda değindiğimiz gibi her sosyal medya platformu için farklı pazarlama stratejileri oluşturmalısınız. Bunun için platformları yakından tanımak ve istatistiklerini incelemek gerekiyor. 

We Are Social, Meltwater ve Hootsuite’ın ‘Digital 2023 1.Çeyrek’’ raporuna göre; 

Çevrimiçi kullanıcıların neredeyse % 50' si, marka araştırması için sosyal medyayı kullanıyor. 

Türkiye’ de 16-64 yaş arası internet kullanıcılarının bir ürünü satın almadan önce çevrimiçi olarak araştırma yapma oranı % 64.8.

Ülkemizde sosyal medya kullanıcılarının nüfusa oranı % 73.10. 

Türkiye'de çevrimiçi kullanıcılar, ortalama 2 saat 58 dakikayı sosyal medyada geçiriyor. 

Türkiye’ de 16 -64 yaş internet kullanıcılarının, her ay aktif olarak kullandığı sosyal medya platformu sayısının ortalaması 7.6. 

Instagram aylık ortalama 21 saat 24 dakika ile Türkiye' de en çok zaman geçirilen platform. 

YouTube 57.9 milyon kullanıcı ile Türkiye'de en fazla kullanıcısı bulunan sosyal medya uygulaması.

Dünya genelinde her hafta çevrimiçi satın alma işlemi yapan internet kullanıcıları incelendiğinde Türkiye % 64.6 ile üçüncü sırada yer alıyor. Bu oldukça önemli bir istatistik. Çünkü dünya ortalaması % 57.6. 

Reklam Erişim Potansiyeli: 

 • YouTube, 18 yaş üstü kullanıcılar için % 74, 
 • Instagram, 13 yaş üstü nüfusa göre otalama %  71.1,
 • TikTok, 18 yaş üstü nüfusa göre % 48.2, 
 • Facebook, 13 yaş üstü kullanıcılar için % 48, 
 • Twitter, 13 yaş üstü nüfusa göre  % 27.1,
 • Snapchat, 13 yaş üstü %21.6, 
 • LinkedIn,18 yaş üstü kullanıcılar için % 21 sahip. 

Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, TikTok, Snapchat ve YouTube kullanılabilecek en önemli platformlar. 

Instagram ve TikTok, dijital pazarlamada en önemli gelen platformlar. Bu iki platform markalara çevrimiçi varlıklarını büyütmek için çok sayıda araç ve kolaylık sunuyor.

Instagram

Instagram tek başına bir sosyal medya platformu değil. Dijital pazarlamada "Instagram pazarlaması" olarak bir yaklaşımı da temsil ediyor.  Marka bilinirliği, hedef kitle, potansiyel müşteri ve satışları artırmak için bir etkili pazarlama aracı olarak kullanılıyor. Instagram, genel olarak genç bir kitleye sahip. 16-34 yaş arasındaki bireylerin en sevdiği sosyal medya platformu. Yüksek etkileşime sahip ve sürekli aktif olan bu topluluk pazarlama açısından bir çekim merkezi. Hikâyeler, canlı videolar ve alışveriş özellikleri gibi bir dizi satışa yönelik olanağı kendi bünyesinde bulunduruyor. 

Instagram Shop

Instagram' da satın alma amaçlı davranış biçimleri diğer sosyal medya platformlarına göre daha yüksek bir orana sahip. Kepios, Nisan 2023 verilerine göre, Instagram Türkiye'de 56.4 milyon aktif kullanıcıya sahip. 

Instagram' ın sunduğu kapsamlı reklam paneli sosyal medya pazarlamayı güçlü bir hale getiriyor. "Meta Reklam Yöneticisi", bütçe optimizasyonu ile düşük bütçe - maksimum yatırım getirisi (RIO) dengesini sağlamanıza yardımcı oluyor. 

Instagram Shopping, ürün satışı için güçlü bir araç. Instagram profilinizde mağaza oluşturmanıza izin veriyor. Instagram Alışveriş kataloğu ile ürünler gönderilerde ve hikâyelerde etiketlenebiliyor. InstaShop ürün satışı için yaygın bir biçimde kullanılıyor.  Instashop özelliği sayesinde işletmeler Instagram ve e-ticaret sitelerini birbirine entegre edebiliyor. Bu entegrasyon sayesinde Instagram’ dan e-ticaret sitelerine alışveriş için müşteriler doğrudan yönlendirile biliniyor. 

TikTok

Satış yapmak ve satışlarını artırmak isteyen işletmelere, marka bilinirliğini yarattıktan TikTok' ta yer almaları önerilmekte. TikTok, genellikle genç bir demografiye hitap eden kısa, eğlenceli video içeriklerine ev sahipliği yapıyor. İçerikler açısından çok fazla eleştiri alsa da pazarlama açısından önemli fırsatlar sunuyor. Türkiye'de 18 yaş ve üzeri 29.86 milyon kullanıcıya sahip. 

TikTok Shopping, markaların videolarında ürünlerin etiketlemesine izin veriyor. Markalar, Shopping sekmesinde özel bir e-ticaret vitrini oluşturabiliyor. TikTok ’un işletmeler için sunduğu özelliklerden biri de profile bağlantı oluşturulabilmesi. Kullanıcıların ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi almaları için profilinize web sitenizi, Instagram ve Youtube sayfalarınızı ekleyebilirsiniz. 

TikTok Shop

TikTok Pixel uygulaması, kullanıcı etkinliğini izleme ve reklamlar için doğru hedef kitlenin bulmasını sağlıyor. Daha açık bir ifade ile TikTok reklamlarınızın web siteniz üzerindeki etkisini izleyen güçlü bir ölçüm aracı.

TikTok Pulse ile trend olmuş organik videoların yanında marka reklamlarını sunarak avantajları sağlıyor. Bunlarla birlikte, TikTok self servis reklamcılık platformu hedef odaklı bütçe belirleyerek etkili reklamlar oluşturmanızı sağlıyor. 

Sosyal Medyada Doğru İçerik Kullanımının Satışa Etkisi 

Sosyal medyada doğru içerik kullanımı, hedef kitleyle etkileşim kurma ve marka bilinirliğini artırmada en etkili yöntem. İçerik, bir markanın hikâyesini anlatmanın ve tüketicilerle bir bağ kurmanın güçlü bir aracı. İyi tasarlanmış bir içerik, tüketicilerin markayla etkileşime geçmesini ve onunla bağ kurmasını sağlıyor. İçeriğin dilinin anlaşılır ve okunabilirliğinin yüksek olması etkileşim düzeyini belirliyor. 

Oluşturduğunuz stratejiye göre; eğitici içerikler, ürün incelemeleri, blog yazıları, videolar, infografikler vb. içerikler oluşturabilirsiniz. Her bir içerik markanın amacına ve pazarlama stratejisinin gerçekleşmesine aracı olmalıdır. 

İçerik ve Satışlar Arasındaki İlişki

Doğru içerik ile ürünlerin veya hizmetlerin satın alma olasılığını artırabilirsiniz. Örneğin, bir ürünle ilgili eğitici video içeriği, ürünün nasıl çalıştığını ve nasıl kullanacağını anlamada yardımcı olabilir. Ürünün kullanabilirliğinin tüketici üzerinden doğrudan etkisi olduğunu biliyoruz. Ürünün değerini vurgulama ve satın alma olasılığını artırmak, tamamen içeriğin niteliğine bağlı. 

İçerikler sayesinde marka hikâyeleri anlatılarak, tüketicilerle markanın duygusal bağ kurması sağlanabilir. 

İçerik Stratejisi ve Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya içerik stratejisi oluşturmak, planlamak ve uygulamak, süreklilik gerektiriyor. Düzenli bir içerik geliştirme stratejisine sahip olmalısınız. Bu süreç hedef kitle analizi, hedef belirleme, içerik oluşturma, yayınlama ve izleme adımlarını içeriyor. Hangi içerik türlerinin, en iyi performansı gösterdiğini belirlemek için sürekli analiz ve gözlem yapmalısınız.

Sosyal Medya Reklamlarında Dönüşüm Oranını Artırmak İçin Ne Yapmalısınız?

Sosyal medya platformlarında satışları ve dönüşümleri artırmak için yalnızca var olmak yeterli değil. Dönüşüm oranlarını artırmak için stratejik ve hedef odaklı bir yaklaşım benimsenmeli.  

Sosyal medya reklamlarının etkin kullanımı, doğru hedefleme, yaratıcı içerik ve analitik izleme süreçleri ile dönüşüm oranları artırılabilir. Reklamınız hedef kitlenizin demografik özellikleri, ilgi alanları ve davranışları ile uyumlu olmalıdır. 

Dönüşüm Oranlarını Artırmak İçin Uygulanabilecek Taktikler

Dönüşüm oranlarını artırmak için bir dizi taktik uygulanabilir. Öncelikle, reklamlarınızın hedef kitleye uygun olduğundan emin olun. Reklam uygunluğu,  reklamı kimin gördüğüne (hedefleme) ve reklamın sunulduğuna (reklam biçimi ve mesajı) bağlıdır.

İkinci olarak açık ve ilgi çekici bir iletişim dili kullanın. Kullandığınız reklam dili,  tüketicilerin ne yapması gerektiğini açık bir şekilde belirtmelidir. Örneğin;  "Şimdi Satın Al", "Daha Fazla Bilgi Edin" veya "Kaydol" gibi.

Üçüncüsü, reklamlarınızın kullanıcı deneyimini kesintiye uğratmamasını sağlamalısınız. Reklamlarınız, kullanıcıların sosyal medya deneyimlerine doğal bir şekilde entegre olmalıdır. Çok fazla ve ilgisiz reklam kullanıcıların deneyimini kesintiye uğratmakta. 

Son olarak,

 • Reklam kampanyalarınızın performansını sürekli izleyin ve geliştirin,
 • Reklamınızı netleştirin ve basitleştirin, 
 • İçerik ve düzene odaklanın,
 • İçeriğinizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.

Sosyal medyada, doğru planlama ile markanızın hedeflerine ulaşabilirsiniz. ASSA Digital & Creative, sosyal medya pazarlama hedeflerinizi gerçekleştirmek için burada. 

Bize ulaşın! 

Sosyal medyada nasıl başarılı olacağınızı birlikte keşfedelim! 

Kaynak:

Digital 2023

Kepios Digital Trends