Google | Yeni Nesil Büyük Dil Modeli PaLM2

Google | Yeni Nesil Büyük Dil Modeli PaLM2

Google | Yeni Nesil Büyük Dil Modeli PaLM2

Google, yapay zeka ve doğal dil işleme alanlarında çığır açan yeni nesil büyük dil modeli PaLM2'yi tanıttı.

PaLM 2 doğal dil anlama ve üretme yeteneklerine sahip ve birçok farklı sektörde başarıyla kullanılabilecek.

palm2-Google

Image: Google

Yapay Zeka Destekli Dil İşleme Devrimi

Google’ın çok dilli, kod yazabilen ve muhakeme yeteneklerine sahip bu devrimsel dil modeli ile ilgili paylaştığı detaylara birlikte göz atalım.

Google PaLM 2: Yeni Nesil Büyük Dil Modeli ile Yapay Zeka Destekli Dil İşleme Devrimi

Google tarafından geliştirilen PaLM 2 dil modeli, yapay zeka destekli doğal dil işleme alanında önemli bir atılım olarak görülüyor.

Bu yeni nesil büyük dil modeli, bizlerle etkili bir şekilde iletişim kurabilen, çeşitli metinler üretebilen ve farklı dil bilgisel yapıları anlayabilen yapay zeka sistemine dayanıyor.

PaLM 2,  ChatGPT’ nin bir rakibi olarak görülen Google Bard’a destek veriyor.

Google, devrimsel dil modelinin mantık ve matematik gibi konularda başarılı sonuçlar verdiğini bertiliyor. 20’den fazla programlama dili desteği sunan PaLM 2 kod yazma ve kodsal hataları düzeltme gibi pek çok özelliğe sahip. 

PaLM 2, JavaScript, Python, Prolog, Verilog ve Fortran gibi 20 programlama dilinde eğitildi.

PaLM 2, Google'ın kodlama ve hata ayıklama / düzeltmeye yönelik yapay zeka modeli Codey' nin de temelini oluşturuyor.

Google, Codey yapay zeka uygulamasını da kod tamamlama ve oluşturma hizmetinin bir parçası olarak kullanıcıların hizmetine sundu. 

Google, yeni nesil bu dil modelinin 25 üründe yer aldığını açıkladı.  

PaLM 2 Dil Modelinin Öne Çıkan Özellikleri

Google PaLM 2, ileri düzey doğal dil anlama, yaratıcı düşünme ve problem çözme, doğal dil üretme gibi alanlarında diğer yapay zeka uygulamalarından farklılaşarak öne çıkıyor. 

PaLM 2, insan dilini anlama konusunda gelişmiş yeteneklere, metinlerin bağlamını ve anlamını doğru bir şekilde kavrayabilme özelliklerine sahip. 

google-palm2

Image: Google

PaLM 2,  gerçekçi ve etkileyici metinler üretebilme becerisi ile birlikte kullanıcıların ihtiyaçlarına göre farklı türlerde içerik oluşturabilecek. 

Bu özelliklere ilave olarak kullanıcıların karşılaştığı zorluklara ve sorunlara yaratıcı ve etkili çözümler sunma yeteneğine sahip olan PaLM 2 ile birlikte Google yapay zeka alanında sessizliğini tamamen bozmuş durumda. 

PaLM 2 Dil Modelinin Getirdiği Yenilikler

PaLM 2, yapay zeka destekli dil işleme alanında bir dizi önemli yenilik sunmakta. Sunduğu bu yeniliklerle yapay zeka dünyasında yeni bir pencere açmış durumda.

PaLM 2' nin doğal ve etkileyici içerikler sunma konusunda insanlar tarafından yazılmış gibi görünen metinler üretebilme yeteneğine sahip olduğu vurgulanıyor. Aynı zamanda metinlerin anlamını ve bağlamını daha doğru ve hızlı bir şekilde kavrayarak, kullanıcılara daha doğru ve anlamlı sonuçlar sağlayacak.

Esneklik ve ölçeklenebilirlik açısından geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmesi bekleniyor. 

PaLM 2 Dil Modelinin Kullanım Alanları ve Sektörler

Google PaLM 2, birçok farklı sektörde ve kullanım alanında başarıyla kullanılabilecek bir niteliğe sahip. 

Edebiyat ve yayıncılık: PaLM 2, yazarlar ve şairlerin ilham verici içerikler üretmelerine yardımcı olacak ve edebi eserlerin düzenlenmesi ve gözden geçirilmesi süreçlerinde de etkili bir şekilde kullanılabilecek. 

Eğitim: PaLM 2, öğrencilere ve öğretmenlere özgün ders materyalleri ve eğitsel içerikler üretmede pek çok eğitsel araç olanağı sunma yeteneğine sahip. 

Müşteri hizmetleri: PaLM 2, müşteri hizmetleri alanında da önemli bir araç olarak kullanılabileceği düşünülmekte.

Yapay zeka destekli dil modeli, kullanıcıların sorularını ve sorunlarını anlayarak hızlı ve doğru bir şekilde yanıtlar sunabilme yeteneğine sahip. 

Pazarlama ve reklam: PaLM 2, pazarlama ve reklam alanında etkileyici ve yaratıcı metinler oluşturmak için kullanılabilecek. Bu sayede, markalar ve işletmeler müşterileriyle daha etkili bir şekilde iletişim kurarak, hedef kitlelerini daha iyi anlayabilir ve onlara hitap edebilme olanaklarına sahip olacaklar. 

Oyun ve eğlence: PaLM 2, oyun ve eğlence sektöründe hikâye anlatımı ve diyalog yazımı için kullanılabilir. Yapay zeka destekli bu dil modeli oyun deneyimini daha da zenginleştirebilir yeteneklere sahip. 

palm-google

Image: Google

Google, oldukça iddialı olan Med - PaLM 2’ nin detaylarını önümüzdeki günlerde açıklayacak. Bu yapay zeka uygulamasının sağlık hizmetleri alanında büyük bir devrim yaratacağı ve ses getireceği ön görülüyor. 

PaLM 2 tanıtımında sunulan Google Gmail yapay zeka asistanı ile e-posta okuma,  oluşturma ve yazı şekilleri gibi alanlarda zengin bir içerik sunarak dijital pazarlama açsından önemli yenilikler barındıracak.  

Gmail AI asistanı ile birlikte gelen ‘Bana Yardım Et’ seçeneği sayesinde e-posta oluşturmak oldukça basit bir hale geliyor.

Google PaLM 2 ile birlikte, Google Maps, haritalar uygulamasının pek çok yenilik barındırdığını da açıkladı.

Yapay zeka destekli Google Haritalar, üç boyutlu haritalar içerisinde rotaları gösterebilme yeteneğine sahip olacak.  Yeni Google Haritalar; hava durumu, trafik yoğunluğu ve kaza gibi durumları da kullanıcılara bildirecek.. 

Google tarafından geliştirilen yeni nesil büyük dil modeli PaLM 2, yapay zeka ve doğal dil işleme alanlarında çığır açan bir atılım olarak görülmekte.

PaLM 2, ileri düzey doğal dil anlama ve üretme yeteneklerinin yanı sıra, yaratıcı düşünme ve problem çözme becerileri ile de öne çıkıyor. Bu sayede, PaLM 2 dil modeli birçok farklı sektörde ve alanda başarıyla kullanılabilecek. 

Kaynaklar: 

Google AI

Introducing PaLM 2

TheVerge